آکوستیک و عایق صدا چیست؟

آخرین مطالب

آکوستیک چیست؟ عایق بندی صدا چیست؟ در این مطلب تلاش میکنیم که تعریف درست و تفاوت بین این دو مبحث را روشن کنیم.

آخرین به روز رسانی در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ توسط

خیلی از مباحث و تعاریف مربوط به صدا به اشتباه در عموم جا افتاده اند و یکی از آنها آکوستیک و عایق کردن محیط و فضای داخلی می باشد.

شاید تصاویر زیادی از استودیوهای مختلف و اشخاص مدعی دیده باشید که تمام دیوار های استودیو را با فوم شانه تخم مرغی یا حتی خود شانه تخم مرغ پوشانده اند. اطمینان داشته باشید که این رویکرد کاملا اشتباه است و آکوستیک و عایق کردن روندی به شدت مهندسی شده و پیچیده است. برای شناخت مبانی این دو مبحث تا آخر مطلب را دنبال کنید.

میتونید این مطلب را به صورت ویدیویی تماشا کنید:

آکوستیک چیست؟

به زبان ساده هدف آکوستیک ایجاد تغییر در صدای فضای داخلی در جهت ارتقای دقت و رنگ شنیداری و به وجود آوردن رنگ یا جلوه صوتی خاص می باشد. در علم آکوستیک با طراحی و ساخت تجهیزات مخصوص, ویژگی های امواج صوتی در فضای شنیداری را (با توجه به نوع کاربری و رنگ صوتی مدنظر) مهندسی و دستخوش تغییر می شود.

با آکوستیک کردن, انرژی و جهت فرکانس های صدا تغییر می کند تا مسائل مختلفی مانند رزونانس, فلاترینگ, امواج مدال و بسیاری از مسائل صوتی دیگر برطرف شوند.

اگر که بودجه محدودی ندارید بهترین کار سپردن آکوستیک به یک فرد متخصص است, اما در غیر این صورت می توانید با مطالعه دقیق و فراگیری این علم نتایج نسبتا خوبی بدست آورید.

 

عایق سازی و ایزولاسیون صدا چیست؟

از عایق بندی برای جلوگیری از تردد صدا بین فضای شنیداری داخلی و فضای خارجی استفاده میشود.

اصولا تنها راه ایده آل ایزولاسیون, ساخت و سازهای گسترده و سنگین می باشد و کوچک ترین شکاف و درز باعث نشت و تردد صدا میشود.

صدا در هر نوع ماده جامد, گاز و مایع منتقل میشود و دیوارها و سطوح از این مسئله مستثنا نیستند. امواج صوتی به خصوص فرکانس های بم دارای انرژی بسیار زیادی هستند, پس برای دستیابی به بهترین ایزولاسیون و عایق بندی باید تجهیزات و سازه هایی طراحی و ساخته شوند که تمام انرژی صوتی را قبل از ورود و خروج به سایر انرژی هایی مثل گرما تبدیل کنند.

 

تفاوت آکوستیک با عایق کردن چیست؟

تا این بخش باید متوجه شده باشید که با آکوستیک نمیتوان از ورود یا خروج صدا به محیط و فضا جلوگیری کرد و برای اینکار نیاز به ایزولاسیون دارید. همچنین برای تغییر رفتار و رنگ صوتی یک محیط به آکوستیک نیاز دارید. در نهایت عایق کردن یک محیط از لحاظ حجم و وسعت کار نسبت به آکوستیک کردن دردسرهای بسیار بیشتری دارد و برای بهترین نتیجه باید توسط افراد ماهر به انجام برسد.

برای ثبت سفارش یا دریافت راهنمایی و مشاوره با ویوپارک ارتباط بگیرید

در صورت کپی کردن مطالب لطفا منبع اون رو با لینک کردن به این صفحه ذکر کنید 😃

به سایر مقالات و مطالب سر بزنید: ویوبلاگ

اشتراک گذاری در واتسپ
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری با ایمیل