ادیت یا ویرایش صدا چیست؟

آخرین مطالب

این روند بعد از مرحله تولید بالاترین اولویت و اهمیت را داراست و مثل پی ریزی برای مراحل بعدی عمل میکند. اگر درباره ویرایش صدا کنجکاوید تا انتهای مطلب را مطالعه کنید

آخرین به روز رسانی در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ توسط ویوپارک

ادیت و ویرایش صدا (Audio Editing) یکی از فشرده ترین و زمان برترین مراحل پس-تولید (Post Production) و پروسه پردازش صدا می باشد (به خصوص در پروژه های سینمایی) و اصولا در مرحله اول پس از مرحله تولید (Production) به انجام می رسد.

گاهی بخشی از این روند به دلایل مختلف در حین مرحله تولید و ضبط به انجام می رسد و مهندس صدا در کنار ناظر, تولیدکننده و سایر عوامل به صورت موازی با روند ضبط اقدام به ویرایش های پایه لایه ها می کند.

لایه های صوتی باید با توجه به نقش خود بررسی و اصلاح شوند تا اجرا و پرفورمنس نوازنده, هنرمند, بازیگر و هر سوژه دیگر به بهترین شکل به مخاطب و شنونده منتقل شود.

می توانید این مطلب را به صورت ویدیویی تماشا کنید:

در روند ادیت صدا پردازش های ساده تا پیچیده بر روی قطعات ضبط شده توسط نرم افزارهای کامپیوتری و سخت افزار انجام می شود از جمله:

لول کردن (Volume), همگام سازی (Synchronization), برش (Cut), پردازش محدوده داینامیکی (Dynamic Range) و تغییر ویژگی های فرکانسی (Frequency)

ویراستار یا ادیتور تلاش می کند که قطعات صوتی با توجه به محتوا و نوع کاربردشان در بهترین محل و شکل خود قرار بگیرند و فاقد هرگونه اصوات مزاحم و بی دلیل باشند.

همچنین ویراستار برداشت هایی را که با محتوا هماهنگی ندارند یا از نظر فنی, کیفی یا اجرا مشکل دارند را گزارش می کند تا برای ضبط مجدد یا ترمیم بازگشت داده شوند.

تمام مشاغل مهندسی صدا که در پست پروداکشن دخیل هستند یکسری وظایف و مسئولیت اصلی دارند, اما گاهی وقت ها با توجه به کوچک بودن ابعاد پروژه یا محدودیت بودجه تهیه کننده, مرز وظایف بین این مشاغل محو میشود. برای مثال در برخی پروژه ها ویراستار بخشی از مسئولیت های مهندس میکس را بر عهده دارد یا گاهی اوقات ویراستار خود ترمیم و اصلاح ایرادات جزئی را به انجام می رساند.

هزینه تدوین, ادیت و ویرایش صدا به عوامل مختلفی از جمله طول و ابعاد پروژه بستگی دارد و نسبت به پروژه متغیر است.

برخی مشاغل زیرمجموعه تدوین صدا:

  • تدوینگر دیالوگ (صنعت فیلم, تلویزیون و بازی های رایانه ای)
  • سرپرست تدوین (فیلم و تلویزیون)
  • تدوینگر صدا Foley (فیلم, تلویزیون و بازی های رایانه ای)
  • تدوینگر صدا موسیقی (موسیقی, فیلم, تلویزیون و بازی های رایانه ای)

برای ثبت سفارش یا دریافت راهنمایی و مشاوره با ویوپارک ارتباط بگیرید

در صورت کپی کردن مطالب لطفا منبع اون رو با لینک کردن به این صفحه ذکر کنید 😃

به سایر مقالات و مطالب سر بزنید: ویوبلاگ

اشتراک گذاری در واتسپ
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری با ایمیل