تفاوت میکس و مسترینگ چیست؟

سایر مطالب

میکس و مسترینگ از روند و ابزارهای تقریبا مشابهی تشکیل شده اند و همیشه نامشان در کنار یکدیگر آورده می شود و این موارد باعث ایجاد سردرگرمی در تفکیک آنها می شود و باعث می شود تصور کنیم که از یک عمل واحد صحبت می کنیم.

به طور خلاصه و بیان ساده, در مرحله میکس لایه های صوتی توسط مهندس میکس با یکدیگر ترکیب و تلفیق می شوند تا در کنار هم زیبا و خلاقانه شنیده شوند؛ اما در مرحله مسترینگ میکس نهایی پولیش داده شده و تغییرات جزئی اما به شدت تاثیرگذار برای ایجاد تعادل و ارتقا اثر  انجام میشود.

در ادامه شش تفاوت بین میکس و مسترینگ را به زبان ساده شرح میدهیم.

می توانید این مطلب را به صورت ویدیو تماشا کنید:

شش تفاوت مهم بین میکس و مسترینگ:

۱. تمرکز اصلی: در میکس بین هر المان و لایه واحد (Element/Layer) تعادل و کنتراست ایجاد میکنیم و لایه ها را به یک مجموعه متعلق به همدیگر تبدیل میکنیم. اما در مسترینگ مجموعه نهایی یعنی میکس را ارتقا و جلا میدهیم.

۲. محدودیت دسترسی به لایه ها: در پروژه میکس به تمام المان ها و لایه ها دسترسی داریم اما در مسترینگ اصولا فقط به میکس نهایی دسترسی داریم (یا چند گروپ ترک برای Stem Mastering) و نمیتوانیم تغییرات مجزا و دقیقی بر روی هر المان ایجاد کنیم.

۳. تعادل کلی و جزئی: در هر دو به دنبال ایجاد تعادل (Balance) هستیم اما در میکس در حال ایجاد تعادل بین المان ها و جزییات و در مسترینگ بین کل کلیات محتوا و مجموعه.

میکس باعث میشود هر المان نقش خود را به درستی ایفا کند و مسترینگ باعث می شود کل مجموعه و باندهای فرکانسی در هر پلتفرم به درستی شنیده شوند.

۴. ابعاد و وسعت پروژه: پروژه میکس میتواند بسیار بزرگ و زمان گیر باشد؛ برای مثال یک اثر میتواند بالای ۳۲ لایه (Layer/Channel) داشته باشد, در حالی که مسترینگ بسیار محدود تر است.

۵. شدت پردازش ها: تعداد و شدت تغییرات و پردازش ها در میکس می تواند بسیار زیاد باشد اما در مسترینگ بسیار جزئی و ذره بینی است.

۶. هدف نهایی: هدف میکس برجسته سازی و به نمایش گذاشتن دید خلاقانه تولید کننده اثر و محتوا هست, اما در مسترینگ هدف اصلی ارائه اثر در قاب بندی مشابه یا زیباتر از آثار سایر هنرمندان می باشد.

اگر علاقه دارید که عمیق تر درباره میکس یا مسترینگ (Mix & Mastering) بدانید به سایر مطالب وبسایت ما مراجعه کنید.

آخرین به روز رسانی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ توسط ویوپارک

برای ثبت سفارش یا دریافت راهنمایی و مشاوره با ویوپارک ارتباط بگیرید

در صورت کپی کردن مطالب لطفا منبع اون رو با لینک کردن به این صفحه ذکر کنید 😃

به سایر مقالات و مطالب سر بزنید: ویوبلاگ

اشتراک گذاری در واتسپ
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری با ایمیل