دیستورت شدن صدا چیست؟

آخرین مطالب

شاید برای شما هم سوال شده باشد که دیستورت شدن یا اعوجاج صدا چیست و اینکه به چه علتی اتفاق می افتد؟

آخرین به روز رسانی در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ توسط

دیستورت شدن خودخواسته به دست یک فرد باتجربه به عنوان یک ابزار خلاقانه استفاده می شود و انواع و اقسام رنگ را به محتوا یا اثر اضافه می کند. اما دیستورت شدن ناخواسته می تواند باعث نابودی کامل برداشت شما بشود.

میتوانید این مطلب را به صورت ویدیو تماشا کنید:

به طور کلی هرگونه پردازش بر روی صدا باعث تغییر شکل سینگال می شود اما در دنیای صدا دیستورت شدن به معنی تغییر شکل محسوس صداست که موجب آسیب و تخریب خود خواسته و یا ناخواسته سیگنال می شود.

انواع دیستورت شدن ناخواسته و مخرب مانند: هارمونیک و غیر هارمونیک (موزیکال و غیر موزیکال), الیاسینگ (Aliasing), ترانکیشن (Truncation) و کلیپینگ (Clipping) است که در ادامه به شرح مورد آخر که به صورت متداول با آن برخورد می کنید می پردازیم.

دیستورت شدن صدا چیست؟

به بیان ساده زمانی که شدت سیگنال از حداکثر توان تعریف شده یک سیستم صوتی عبور کند و به طور محسوس تغییر شکل پیدا کند کلیپینگ (Clipping) یا به طور مصطلح دیستورت شدن اتفاق افتاده است. این اتفاق ممکن است در هر مرحله ای از زنجیره صوتی از ضبط تا پخش صدا (که از میکروفون شروع شده و تا بلندگو ادامه دارد) اتفاق بی افتد, اما اصولا این اتفاق بخاطر تنظیم اشتباه Gain پری آمپلی فایر میکروفون اتفاق می افتد.

گاهی اوقات فرصت برداشت مجدد صدا وجود ندارد و کار از کار گذشته است. در این هنگام شما به ترمیم و اصلاح صدا نیاز پیدا میکنید و باید ترمیم فایل خود را به یک کارشناس بسپارید. با شناخت درست تجهیزات و اصول ضبط, پردازش و پخش صدا از کلیپ شدن و دیستورت شدن صدا جلوگیری کنید.

برای ثبت سفارش یا دریافت راهنمایی و مشاوره با ویوپارک ارتباط بگیرید

در صورت کپی کردن مطالب لطفا منبع اون رو با لینک کردن به این صفحه ذکر کنید 😃

به سایر مقالات و مطالب سر بزنید: ویوبلاگ

اشتراک گذاری در واتسپ
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری با ایمیل